فارسی العربیه France English

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در نشست تخصصی مدیران صنعت آب و آبفا:

شرکت آب و نیرو به جمع سازمان‌های توسعه‌ای پیوست/ تشریح طرح‌های اولویت‌دار در حوزه آب کشور

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با تصویب هیئت دولت به عنوان اولین شرکت توسعه‌ای در بخش آب کشور شناخته شد و امکان بهره‌گیری از ظرفیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این حوزه فراهم شد.

به گزارش موسسه گنجینه ملی آب ایران، "کریم شیبانی یکتا" در نشست تخصصی مدیران صنعت آب و آبفای کشور با محوریت تبیین اهداف و برنامه‌های سال 1401 که با حضور وزیر نیرو برگزار شد، به معرفی اهداف و ماموریت‌های شرکت آب و نیرو و طرح‌های اولویت‌دار وزارت نیرو در حوزه مطالعه، اجرا و توسعه طرح‌های تامین، کنترل و انتقال آب پتانسیل‌های کشور در زمینه تولید انرژی برق آبی و توسعه تاسیسات ذخیره و انتقال آب پرداخت.
وی با اشاره به طرح‌های اجرا شده در شرکت آب و نیرو به تشریح سیاست‌ها و راهبردهای جدید در حوزه آب کشور پرداخت و افزود: تولید انرژی الکتریکی پاک و کمک به پایداری شبکه برق کشور، مهارسیلاب‌های مخرب، توسعه منطقه‏‌ای و رونق کشاورزی، کاهش آلاینده‌های محیط زیست و ارتقای ظرفیت فنی و مهندسی کشور از دستاوردهای شرکت آب و نیرو در طول بیش از 3 دهه فعالیت بوده است.
شیبانی یادآور شد: در طول  32 سال فعالیت شرکت آب و نیرو بیش از 73 درصد از ظرفیت تولید انرژی برق آبی کشور و همچنین حدود 37 درصد از ظرفیت ذخیره‌سازی آب در مخازن سدهای کشور توسط این شرکت ایجاد شده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح‌های اولویت‌دار مجموعه صنعت آب و برق، اظهار کرد: سد آزاد، سامانه انتقال و آبرسانی به شهرهای قروه و دهگلان، اتمام خط انتقال آب شرب از سد آزاد به تصفیه خانه سنندج و تامین آب شرب به میزان 57 میلیون متر مکعب، آبگیری سد ژاوه و سامانه انتقال و تامین آب 12هزار هکتار از اراضی کشاورزی، مطالعه و اجرای 3 هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی مناطق گرمسیری به عنوان بزرگترین طرح آبی کشور در استان‌های کرمانشاه و ایلام، آب اندازی تونل انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه برای تامین‌ بخشی از نیاز زیست محیطی این دریاچه از مهم‌ترین طرح‌های شرکت آب و نیروست که انشاءالله با تامین اعتبار لازم در سال 1401 این طرح‌ها به بهره‌برداری خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت آب و نیرو افزود: آبگیری سد و نیروگاه چمشیر با امکان ذخیره سازی 2300 میلیون متر مکعب، آماده سازی بدنه و تجهیزات سد کهیر، تکمیل بندهای «مره خیل» و «لیله» برای افزایش ظرفیت انتقال آب تونل نوسود، آماده‌سازی بدنه و تجهیزات سد شفارود، سد و نیروگاه خرسان 3، سد و نیروگاه تنگ معشوره، شبکه آبیاری و زهکشی سد هواسان، تملک اراضی نیروگاه آبی سیمره جهت افزایش ظرفیت مخزن و تولید انرژی، اتمام کارهای باقیمانده سد و نیروگاه کارون 4 و ... از دیگر طرح‌های اولویت‌دار مجموعه وزارت نیرو است که امیدوارم با تامین بودجه به بهره‌برداری برسد.
شیبانی در پایان به تبیین ساختار کلی روش‌های منابع مالی طرح‌های شرکت آب و نیرو پرداخت و افزود: خوشبختانه در روزهای پایانی سال گذشته هیئت دولت به منظور رفع موانع و محدودیت‌های شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در تامین منابع مالی و استفاده از سرمایه‌های بخش‌ عمومی- خصوصی و نیز امکان مشارکت و سرمایه‌گذاری‌ با بخش غیردولتی، با اضافه شدن این شرکت به فهرست سازمان‌های توسعه‌ای موافقت کرد.

کد خبر: 49975
  تاریخ خبر : 1401/01/21
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/01/21
 کارشناس
 264
  دیدگاه کاربران