فارسی العربیه France English

نهمین اجلاس شورای جهانی آب با شعار امنیت آبی برای صلح و توسعه پایدار برگزار شد

نهمین اجلاس شورای جهانی آب از یکم تا ششم فروردین ماه سال جاری با شعار "امنیت آبی برای صلح و توسعه پایدار" در شهر داکار پایتخت کشور سنگال (غرب آفریقا) برگزار شد.

به گزارش موسسه گنجینه ملی آب ایران، به نقل از شبکه خبری آب ایران، اجلاس شورای جهانی آب(WWF) هر سه سال یکبار به میزبانی یکی از کشورهای عضو شورا با هدف ارائه آخرین دستاوردهای روز دنیا ، نوآوریها و طرحهای ابتکاری در حوزه آب برگزار می شود.

تاکنون 8 اجلاس از سال 1997 به ترتیب در کشورهای مراکش (1997)، هلند (2000)، ژاپن(2003)، مکزیک (2006) ، ترکیه (2009)، فرانسه (2012)، کره جنوبی (2015) و برزیل (2018) برگزار شده است  و نهمین اجلاس شورای جهانی آب نیز از تاریخ اول لغایت ششم فروردین ماه سال جاری  با شعار "امنیت آبی برای صلح و توسعه پایدار" در شهر داکار پایتخت کشور سنگال (غرب آفریقا) برگزار شد.

هدف از برگزاری این رویداد  بین المللی سرعت بخشیدن به  دسترسی جهانی به آب سالم و سامانه های جمع آوری، تصفیه و دفع بهداشتی پساب ها بوده است که در این راستا بیش از 100 جلسه و پنل تخصصی در زمینه های مختلف آب و فاضلاب برگزار و آخرین دستاوردهای علمی دنیا در زمینه های فوق توسط نمایندگان کشورهای ایران (از سازمان آب و برق خوزستان و وزارت جهاد- کشاورزی)، آلمان، فرانسه، بلژیک ،کره جنوبی ، چین، سریلانکا، غنا و هند و همچنین سازمان های بین المللی نظیر بانک جهانی(WB) ، بانک توسعه اسلامی (IDB)، فائو(FAO)، انجمن بین المللی آب (IWA)، کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی (ICID)، مشارکت جهانی آب (GWP) ، انجمن بین المللی منابع آب (IWRA) و  مرکز علمی- تحقیقاتی غرب آفریقا (WASCAL) ارائه شد.

در این رویداد بین المللی که با حضور بیش از 5000 نفر شرکت کننده از حدود 150 کشور جهان تشکیل شد، علیرضا سلامت بعنوان نائب رئیس کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی و به نمایندگی از وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران (شرکت مدیریت منابع آب ایران) متولی برگزاری دو نشست با عناوین "مدیریت هوشمند آب" و "گذر از توسعه روستایی به تحول همه‌جانبه روستایی (Rural Transformation)" در طی این رویداد بود. در این اجلاس نمایندگان سازمان آب و برق خوزستان ،وزارت جهاد کشاورزی ،  بخش خصوصی واتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران  نیز حضور داشتند.

بیانیه این اجلاس نیز در پنج محور اصلی شامل تضمین حق دسترسی همگان به آب سالم و تأسیسات جمع آوری و تصفیه پساب، تضمین تأمین منابع، تضمین تأمین منابع مالی کافی، تضمین حکمرانی همه جانبه و ارتقای همکاری های بین المللی تدوین شده است.

علاقه مندان برای دریافت اطلاعات تکمیلی در زمینه های مختلف به ویژه بندهای بیانه پایانی اجلاس و همچنین مطالب ارائه شده در پنلهای تخصصی برگزار شده توسط ایران می توانند با ایمیل@gmail.com  alirezasalamat10 تماس حاصل نمایند.

 

کد خبر: 49960
  تاریخ خبر : 1401/01/10
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/01/10
 کارشناس
 351
  دیدگاه کاربران