فارسی العربیه France English

وزیر نیرو در جریان بازدید از چاه نیمه‌های سیستان:

اجرای طرح‌های مختلف آبرسانی برای حل مشکل آب در سیستان و بلوچستان/ انتقال آب از تهلاب به زاهدان عملیاتی می‌شود

وزیر نیرو از اجرای طرح‌های مختلف آبرسانی به شهرها و روستاهای سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: عملیات اجرایی طرح انتقال آب از تهلاب به زاهدان نیز در سال جاری آغاز می‌شود.

به گزارش موسسه گنجینه ملی آب ایران، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی‌اکبر محرابیان" در ادامه سفر خود به استان سیستان و بلوچستان و در جریان بازدید از وضعیت چاه‌نیمه‌ها، اظهار کرد: طرح‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت به منظور تأمین آب نقاط مختلف این استان در دستور کار قرار دارد.
​وی افزود: پروژه انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان از جمله این طرح‌ها است که اجرای آن در مجلس به عنوان قانون به تصویب رسیده است.
به گفته وزیر نیرو، اجرای این طرح بخش عمده مشکلات آب شرب و صنعت استان را رفع خواهد کرد.
محرابیان با اشاره به وضعیت آب چاه‌نیمه‌ها و لزوم بررسی طرح‌های مختلف برای جلوگیری از تبخیر این منبع آبی استراتژیک، تصریح کرد: با توجه به اینکه چاه نیمه چهارم دارای سطح وسیع‌تر و عمق کمتری نسبت به چاه نیمه‌های یک، دو و ۳ است و برداشت آبی از آن در حال حاضر صورت نمی‌گیرد، در شرایط پیش‌رو بهترین کار ممکن استفاده بهینه از این آب است
وی افزود: به همین منظور پروژه انتقال آب به چاه نیمه‌های یک و ۳ که محل برداشت آب شرب شهرها و روستاهای سیستان است در دست اجرا قرار دارد تا استفاده بهینه از آب موجود در چاه نیمه‌ها صورت پذیرد.
محرابیان مهم‌ترین موضوع را، پیگیری حق مسلم مردم از رودخانه هیرمند عنوان کرد و افزود: به جد پیگیر تحقق حق‌آبه هستیم.
وی در پایان گفت: تأمین اعتبار اجرای خط انتقال آب از تهلاب در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مصوب شده و عملیات اجرایی آن در سال ۱۴۰۱ آغاز خواهد شد.

 

کد خبر: 49956
  تاریخ خبر : 1401/01/05
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/01/05
 کارشناس
 342
  دیدگاه کاربران